Folderi koji ne postoje
Dok slažem dojmove od protekla dva tjedna u mislima, folderima slika i pisanju na kompu, ali i u srcu, neobično mi je osjećati koliko je tijelo šokirano promjenama (klime) koje je doživjelo. U protekla dva tjedna skakala sam iz svježeg zraka Anda u vrućinu i vlagu prašume, pa nazad u lanac aktivnih vulkana, a zatim u kolumbijski dio kordiljera gdje je trenutno godišnje doba – jesen.
Tijelo je, naravno, reagiralo na svoj način. Dok je dio mene je i dalje uključen na proljeće koje bi doma trebalo početi svakoga trena, nakon uživanja u toplini ekvadorskog gradića Puya i same prašume – promjena koja mi se činila potpuno poznatom i prirodnom, na momente praveći se da ću svakoga trena sjesti u svoj predivni megane i zalutati viškim cestama, organizam se uzdrmao ispred vulkana Tungurahua.
Nakon dvije neprospavane noći i buđenja u 2 ujutro, zapisivanja snova, misli, doživljaja i inspiracije, i ostajanja budnom sljedeći dan, tijelo je odlučilo da je vrijeme za predah, nos je počeo curiti, sinusi goriti, a temperatura rasti. Zapravo me uopće ne čudi vlastita reakcija, jer, vratiti se u grad nakon desetak noći pod zvjezdanim nebom i u zvukovima svih živih bića prašume, ispušni plinovi automobila, količina buke i građevni materijali koje ne mogu osjetiti u prvome trenu nagnali su mi suze na oči, želju da se stisnem, skupim, i pobjegnem u, recimo, Gorski Kotar na mjesec dana.
Na aerodromu me dočekala Viviana, moja divna francusko-kolumbijska prijateljica koja srećom i sama zna što znači izlazak iz džungle.
Duboko zahvalna mojoj kolumbijskoj obitelji, njezinoj majci Coni koja mi je od ulaska u stan gurala vitamine i zdrave pripravke u ruke, te njezinom ocu Nelsonu, koji je vadio sve karte Bogote koje ima i uputio me u zanimljivosti grada, zavalila sam se u svoj kolumbijski krevet na nekoliko sati kako bih se malo oporavila.
Zadnja 24 sata osim tjelesne malaksalosti izvukla su u meni i sva popratna emocionalna stanja. Biti bolestan u stranoj zemlji, u novoj obitelji, sa novim iskustvima koje još nisam stigla niti pošteno podijeliti sa svojim plemenom, izvukli su čežnju za domom koju nisam osjetila otkako sam kao 16-ogodišnjakinja živjela u Engleskoj.
Budeći se iz popodnevnog drijemeža podigla sam mobitel i krenula nazvati tatu- impuls koji sam zadnji put imala otprilike godinu dana nakon što je prešao na drugi svijet, prije dugih 7 godina. Tuga u srcu koja je uslijedila objasnila mi je ranjivost i nezaštićenost koju trenutno osjećam. I dok je tuga protekla, ostalo je promatranje straha koji mi se javlja od pomisli da moram iskoračiti u nepoznato. U terapiji imamo i naziv za to što projiciramo na vanjski svijet – kako će nas dočekati i prihvatiti. Nevjerojatno mi je osjetiti da u meni postoje prostori koji se toliko jako boje novog i nepoznatog, kojima je strano koračati samoj i uzbudljivo istraživati i koji bi se najradije vratili doma, u svoj poznati i divni stan, svoje predivno pleme – svoju obitelj i život koji sam izgradila. Nevjerojatno mi je i koliko mi nedostaju unutarnji alati i jezik da imenujem sve što sam u zadnjih 20 dana prošla. Kao da tražim foldere u koje bih pospremila iskustva, a folderi još ne postoje. I u tim trenutcima hvatam se za ono što znam, za ono što imam, za ono što me čeka i za one koji me prate bez obzira na udaljenost. Nesumnjivo mi je već sada da ovo putovanje jača moju ljubav prema onome što imam, ali i želju, strast i inspiraciju prema onome što želim izgraditi.
I, kao i uvijek, bez obzira na kontinent na kojemu jesam, najbolji odgovor na previranja u srcu, strahove i nesigurnosti mi je sigurna baza u sebi, moje ‘poznato’, moje ‘ja’.
I nakon reda razgovora sa svojim predivnim ženama, tipkanja s majkom, reda jutarnje yoge, poznatih mirisa šampona i regeneratora za kosu, reda posla, reda famozno odlične hrane i prijepodnevnog pjevanja i sviranja sa Vivianom, mogu reći da sam se vratila u centar. Nosić i dalje curi, djevojčica u meni i dalje pomalo brine, ali ispijam kavu i pišem usred Bogote, što je samo po sebi toliko čudnovato i nadrealno da se prostor straha, umora i nesigurnosti gotovo u potpunosti izgubio.
Uz predivne španjolske pjesme, empanadas koje moram naučit kuhati i pico y placa – vrijeme u tjednu kada moja kolumbijska obitelj ne smije voziti auto, vratila sam se u prostor znatiželje i istraživanja, i srca koje je spremno za sljedeći korak – barem onaj prema lokalnoj tržnici.